Βιολογικό αλεύρι από δίκοκκο σιτάρι (σιτάρι ζέας).
Ολικής άλεσης σε πετρόμυλο, χωρίς πρόσθετα διογκωτικά και συντηρητικά.
Οι πρώτες ύλες των προϊόντων της «Κερκίνης Γη» παράγονται με παραδοσιακές μεθόδους και απόλυτο σεβασμό στο περιβάλλον, αποκλειστικά από παραγωγούς της περιοχής της Κερκίνης Σερρών.
Το Δίκοκκο Σιτάρι, γνωστό και ως Ζέα είναι ένα αρχαίο σιτηρό πλούσιο σε μαγνήσιο, βιταμίνες, φυτικές ίνες και στο αμινοξύ λυσίνη. Επίσης έχει πολύ χαμηλή περιεκτικότητα σε γλουτένη, καθιστώντας το ιδιαίτερα σημαντικό μέρος μια ισορροπημένης διατροφής.
Μετά από 1.800 περίπου χρόνια απουσίας από τους αγρούς της Ελλάδας, τα τελευταία χρόνια εκδηλώνεται μεγάλο ενδιαφέρον από τους καλλιεργητές και τους καταναλωτές για το δίκοκκο σιτάρι.
Μεγάλη σημασία στη σύγχρονη υγιεινή διατροφή δίδεται στα µικροδιατροφικά στοιχεία και ειδικότερα στην συγκέντρωση βιοδιαθεσίμων ιόντων ανόργανων στοιχείων. Συγκρινόμενο µε το σιτάρι, στο δίκοκκο σιτάρι βρέθηκαν 20-60% υψηλότερες συγκεντρώσεις σιδήρου (Fe++), ψευδαργύρου (Zn++), χαλκού (Cu++), μαγνησίου (Mg++) και φωσφόρου (P++).
Τα δύο πρώτα κιλά δέματος 2,73€. Κάθε επιπλέον κιλό +0,87€.
Για ΔΠ (Δυσπρόσιτες) περιοχές τα δύο πρώτα κιλά δέματος 5,46€. Κάθε επιπλέον κιλό +1,24€. Για αγορές άνω των 50€, ΔΩΡΕΑΝ τα μεταφορικά των πρώτων 6 κιλών.
Τρόποι Πληρωμής :
• Πληρωμή με πιστωτική κάρτα
• Paypal
• Αντικαταβολή (πληρωμή κατά την παράδοση στο χώρο σας) +2,50€
• Κατάθεση στην τράπεζα
Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε την εμπειρία σας στον ιστότοπό μας. Με την περιήγηση σε αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies από εμάς.